Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Φωστήρας-Νέα Ιωνία: 1-0

…φωτο από το παιχνίδι, όπου ξεχωρίζουν και πανό των γηπεδούχων, με προέλευση από τη Νέα Ιωνία (συμβαίνει εδώ και χρόνια, αφού τα έχουμε ξαναδεί σε παιχνίδια του Φωστήρα με άλλα σωματεία)…
Την ήττα με 1-0 γνώρισε στο «Σ. Γιαλαμπίδης» η ομάδα της Νέας Ιωνίας, από το Φωστήρα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων και να χάνουν ευκαιρίες, άλλοτε από επιπολαιότητα και άλλοτε από επεμβάσεις του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Στον αντίποδα δύο φορές απείλησε η Νέα Ιωνία, βγαίνοντας στην κόντρα, χωρίς αυτό να αλλάζει τον παθητικό της ρόλο, μέχρι να τελειώσει 0-0 το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Φωστήρας έχασε πάλι ευκαιρίες, μέχρι που κατάφερε να προηγηθεί με ένα πολύ ωραίο σουτ, για να υποχρεωθούν οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν στροφές και να προσπαθήσουν να φτάσουν στην ισοφάριση, που ποτέ δεν ήρθε.