Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Τετάρτη 11 Απριλίου 2018

Διαγόρας Ικαρίας-Ιάλυσος Ρόδου: 25-73 (κορασίδες) - φωτορεπορτάζ

Την ήττα γνώρισε ο Διαγόρας Ικαρίας στην πρεμιέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων στο γήπεδο του Μετς από τις Ροδίτισες του Ιάλυσου.
ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟ

Η διαφορά των δύο ομάδων φάνηκε και στη διακύμανση του σκορ, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιάλυσος έκανε το 0-13 με τέσσερα δίποντα, ένα τρίποντο και δύο βολές. Το πρώτο καλάθι του Διαγόρα μπήκε στο -4.08 και μετά το δίποντο πέτυχε και μία βολή στο -2.38 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 3-25.

Με μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας ο Ιάλυσος και αρκετά κλεψίματα έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 13-46 αφού ο Διαγόρας μπόρεσε και πέτυχε κάποια καλάθια, ενώ έχασε κάτω από το καλάθι αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Η εξέλιξη ήταν πανομοιότυπη στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με 21-60 και στο τέταρτο ήρθε το τελικό σκορ 25-73.

Το σκορ αδικεί το Διαγόρα που μπορούσε να πετύχει αρκετούς πόντους ακόμα, όχι όμως και να πάρει το παιχνίδι, αλλά αυτό που μετράει είναι η εμπειρία από τέτοιους αγώνες, εκτός του πρωταθλήματος του νομού.

Στην εξέδρα ο Διαγόρας είχε τους φίλους/ες του που χειροκρότησαν την προσπάθεια της ομάδας, αλλά και την αντίπαλη ομάδα που μόχθησε για τη νίκη. Οι αγώνες του ομίλου ολοκληρώνονται την Κυριακή.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όσους "τρέχουν" τον αθλητισμό σε αυτές τις ηλικίες, διοικήσεις, προπονητές και γονείς, αφού αυτή είναι η υγιής πλευρά του αθλητισμού βάσης και ειδικά κάτω από τις οργανωτικές συνθήκες που γίνεται.

Στις φωτο εκτός από αυτές του αγώνα, η οδός Διαγόρα δίπλα στο γήπεδο και το άγαλμα του αθλητή (ανοίξτε τη φωτο και διαβάστε την επιγραφή στη βάση) μέσα στο προαύλιο του Μετς.