Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 22 Απριλίου 2018

Δόξα Βύρωνα - Ολυμπιακός Λιοσίων: 1-0

Με 1-0 με τέρμα που σημειώθηκε λίγα λεπά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα Βύρωνα κέρδισε τον Ολυμπιακό Λιοσίων στο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, με τυπικά γηπεδούχους τους Βυρωνιώτες. Ο Ολυμπιακός Λιοσίων είχε δύο δοκάρια, ένα στο 0-0 και ένα στο 1-0, ενώ πολλές φορές βρήκε απέναντί του τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Δόξας.

Oι δύο ομάδες τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς στο πρώτο ημίχρονο έχασε παίκτη ο Ολυμπιακός Λιοσίων με δύο κίτρινες και στο δεύτερο η Δόξα Βύρωνα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Δόξα Βύρωνα δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣΑ παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής, ενώ τα Λιόσια και μαθηματικά απώλεσαν τις όποιες πιθανότητες είχαν να αξιοποιήσουν πιθανά στραβοπατήματα των Αγίων Αναργύρων που προπορεύονται (στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Αγία Παρασκευή).