Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

Γ΄ Εθνική:ΠΑΣ Ίκαρος-ΑΟ Σπόρτιγκ:73-78 (67-67 κα)

Συγκλονιστική εμφάνιση του Ικάρου στο κλειστό του Αγίου Κηρύκου με αντίπαλο την ομάδα του ΑΟ Σπόρτιγκ. Ο Ίκαρος πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ήταν πάντα κοντά στο σκορ, ενώ 6’’ πριν το τέλος του αγώνα ήταν μπροστά με 67 – 64.
Στην επαναφορά της μπάλας στον αγωνιστικό χώρο και ενώ οι παίκτες του Ικάρου έκαναν εσκεμμένα φάουλ για να πάνε τον αγώνα στις βολές, οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ, τη μπάλα πήρε ο Μπίρδας του Σπόρτιγκ, όπου μ’ ένα τρίποντο από τα 7 μέτρα πήγε το παιχνίδι στην παράταση (67 – 67).
Στη πεντάλεπτη παράταση, λίγο ο εκνευρισμός, λίγο η κούραση των παικτών του Ικάρου, έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του ιστορικού σωματείου Σπόρτιγκ να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Κρίμα γιατί ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ίκαρο να κάνει τη πρώτη του νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-36, 45-53, 67-67, 73-78 στη παράταση.
ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας): Τσουρής Γιώργος 3, Τσουρής Βαγγέλης 23, Μαρκάκης, Τέσκος Γιώργος 17 ,Ζαχαριάδης 26, Κιουλανής 2, Τέσκος Μπάμπης. Χωριάτης 2.
ΑΟ Σπόρτιγκ (Αποσκίτης): Bεκρής 3(1), Παπαβλασσόπουλος 16 (1), Φασουλόπουλος 7 (1), Κασσάνος 6, Μπίρδας 32 (6), Μαγκώνης 4, Παπαηλίου 4, Διαμαντόπουλος 6.
Διαιτητές: Λογοθέτης – Καμήτσος.