Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020

Νέα Ιωνία - Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: 0-1

Mε το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για την Α' ΕΠΣΑ ο Α.Ο. Νέας Ιωνίας, αφού στην πρώτη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας με 0-1 από την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων. Οι γηπεδούχοι σπατάλησαν ευκαιρίες με αποκορύφωμα χαμένο πέναλτι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν το σκορ ήταν 0-0. Ακολούθως το άγχος τους δυσκόλεψε, ενώ οι πιο ορεξάτοι, κυρίως από το κέντρο και μπροστά, φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλά, είχαν ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και προς το τέλος του αγώνα πήραν το διπλό. Η παρακολούθηση του αγώνα από τους θεατές έγινε με την τήρηση των προβλεπόμενων μέτρων προστασίας και με θερμομέτρηση στην είσοδο. Η μεγάλη χωρητικότητα (2.200 θέσεις) των κερκίδων του δημοτικού σταδίου της Νέας Ιωνίας, βοήθησε αρκετά. Τις δύο προηγούμενες χρονιές η Νέα Ιωνία είχε ξεκινήσει τους εντός έδρας αγώνες με ισοπαλίες.