Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

Γ΄Εθνική:ΠΑΣ Ίκαρος-ΑΕ Έξω Παναγίτσας:59-71

Διαβάζοντας» στην προθέρμανση, την ομάδα της Χαλκίδος θεώρησα ότι, αν ο Ίκαρος παίξει το μπάσκετ που μπορεί, έχει περισσότερες πιθανότητες να κερδίσει το πρώτο του παιχνίδι. Δυστυχώς ένα άσχημο 8λεπτο στο τρίτο 10λεπτο του αγώνα έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι και έγειρε την πλάστιγγα για την κατάκτηση της νίκης στην φιλοξενούμενη ομάδα.
Στο πρώτο 10λεπτο ο Ίκαρος έπαιξε καλή άμυνα μεν αλλά είχε πολλές άστοχες επιθέσεις ή πιο σωστά κακές επιλογές (ο Βαγγέλης Τσουρής δεν βρέθηκε σε καλή μέρα) με αποτέλεσμα να δεχτεί 18 πόντους και να βάλει μόνο 11!
Στο δεύτερο 10λεπτο οι αλλαγές του κ. Καλαμάρα έφεραν στο γήπεδο πιο εύστοχους παίκτες οι οποίοι βοήθησαν βάζοντας 16 πόντους και δεχόμενοι 9, με αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 27-27. Η έναρξη του τρίτου 10λέπτου επιφύλαξε δυσάρεστες εκπλήξεις για την ομάδα του Ικάρου αφού οι παίκτες της Έξω Παναγίτσας μπήκαν πιο δυνατά και πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα, έπαιξαν άμυνα ψηλά, πίεσαν τους οργανωτές του παιχνιδιού του Ικάρου έκλεβαν μπάλες και ευστοχώντας σε τρίποντα έμμεσα ή άμεσα έφτασαν το σκορ στο 13 – 37! κλειδώνοντας με αυτό τον τρόπο και την νίκη για την ομάδα τους.
Στο τέταρτο 10λεπτο με λαβωμένα τα φτερά των παικτών του Ικάρου, προσπάθησε, πέτυχε 19 πόντους δέχτηκε μόλις 7 αλλά η διαφορά απλά μειώθηκε στους 12 πόντους φέρνοντας άλλη μια ήττα στην ομάδα μας με τελικό σκορ 59-71. Μελανό σημείο του αγώνα, τρία λεπτά πριν από την λήξη του, οι διαπληκτισμοί των παικτών μεταξύ των δύο ομάδων με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια δυο παίκτες του Ικάρου και ένας της Έξω Παναγίτσας. Ευτυχώς επικράτησε η λογική, και στο τέλος οι παίκτες βρήκαν τις συνθήκες να μιλήσουν και να λήξουν τις παρεξηγήσεις που δημιουργεί ενίοτε η ένταση ενός αγώνα.
Την Τετάρτη 16/03 στις 7 μ.μ. θα έχουμε άλλο ένα παιχνίδι με το Ηράκλειο (μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας) και ελπίζουμε να δούμε άλλο έναν ωραίο αγώνα καλαθοσφαίρισης.
Τα δεκάλεπτα: 11-18, 27-27, 40-64, 59-71.
ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας): Τσουρής Γιώργος 3 (1), Τσουρής Βαγγέλης 14 (2), Μαρκάκης, Τσαντές, Τέσκος Μπάμπης 7, Βολίκας 5, Χατζηνάκης 13, Τέσκος Γιώργος 7, Χωριάτης 10.
ΑΕ Έξω Παναγίτσας (Τσαούσης): Δέδες 9(1), Κουτσογιάννης 23(4), Μπέλος 2, Ρουμελιώτης, Παπακώστας 5, Περούλης 2, Τσίκλης 18(1), Γυφτονοολόπουλος 12, Καλλέργης.
Διαιτητές: Ζερβούδης - Γρίβα.