Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018

Δόξα Βύρωνα - Αθηναϊκός: 1-2

Στο ουδέτερο γήπεδο της Νέας Ιωνίας, η τυπικά γηπεδούχος Δόξα Βύρωνα (τιμωρημένη η έδρα της), υποδέχτηκε τον Αθηναϊκό στο κλασσικό βυρωνιότικο ντέρμπι. Αρκετοί φίλοι των δύο ομάδων, αλλά και αρκετοί ουδέτεροι φίλαθλοι, παρακολούθησαν κάτω από μία ωραία λιακάδα ενός Κυριακάτικου πρωινού, τον αγώνα. Νικητής ο Αθηναϊκός με σκορ 1-2  που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα το 0-1 έκανε ο Κυριακάκης στο 25', για να έρθει η ισοφάριση στο 28' με εκτέλεση πέναλτι του Μαστρογιάννη, ενώ στο 40' ο Τσοχαντάρης διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στην επαναφορά και αφού πρώτα το πέναλτι που χτύπησε απέκρουσε ασταθώς ο τερματοφύλακας, με αποτέλεσμα να του δώσει την ευκαιρία να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο πιο κοντά ήρθε ο Αθηναϊκός στο 1-3, παρά η Δόξα στο 2-2.

Παρά τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων, στο γήπεδο δεν φάνηκε, τέτοια απόσταση, αντίθετα ο αγώνας είχε ικανοποιητικό ρυθμό και ποιότητα. Ο αγώνας έγινε στα πλαίσια του πρώτου ομίλου της Α' ΕΠΣΑ.