Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2010

Άγιαξ Ταύρου-Νέα Ιωνία:3-3

Μπορεί να μπαίνουν έξι γκολ σε ένα παιχνίδι και να φεύγουν όλοι δυσαρεστημένοι? Βεβαίως και η απόδειξη είναι ο αγώνας Άγιαξ Ταύρου-Νέα Ιωνία:3-3 Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 και δικαίως ονειρεύονταν τη ρεβάνς του 6-1 με το οποίο είχαν χάσει στον πρώτο γύρο στη Νέα Ιωνία. Στο δεύτερο ημίχρονο όχι μόνο ισοφαρίστηκαν, αλλά κινδύνεψαν με ήττα γιατί η Νέα Ιωνία έχασε ευκαιρίες και επιπλέον γκρίνιαζαν ότι η ομάδα τους κλείστηκε και άφησε πρωταγωνιστικό ρόλο στη Νέα Ιωνία. Η Νέα Ιωνία κάνοντας μια εντυπωσιακή επαναφορά από τον «άλλο κόσμο» δικαιούται να γκρινιάζει στον εαυτό της, ότι αν δεν κοιμόταν στο πρώτο ημίχρονο, ίσως να έφευγε με το διπλό. Οι ουδέτεροι φίλαθλοι δικαιούνται να γκρινιάζουν ότι ναι μεν είδαν έξι γκολ, αλλά σαν αποτέλεσμα της αγωνιστικής καθίζησης των δύο ομάδων, από ένα ημίχρονο η κάθε μία, αντί για μια μάχη με συνεχείς εναλλαγές και ανατροπές. Η ουσία αφήνει και τους δύο με ένα πόντο, στη μάχη που κάνουν οι γηπεδούχοι για να μην υποβιβαστούν και στη μάχη για την πρώτη θέση για τους φιλοξενούμενους, που με το ταυτόχρονο διπλό του Απόλλωνα στον Ελπιδοφόρο, του δίνει σοβαρό προβάδισμα για άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Α΄ ΕΠΣΑ ΠΕΥΚΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 0-2 Σκόρερ:Βλασερός (55'),Καυκιάς (65' ) Κίτρινες: Παπακουνάδης, ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Παπακουνάδης (88') ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: Τάτσιoς,Αχμέτ,Πολυτσέρης, Παπακουνάδης, Τσιτοφώτος,Καυκιάς, Γκέτσης ,Μπαμπίλης, Ελμαλόγλου, Βλασερός, Μαρκόπουλος Β΄ ΕΠΣΑ Αλσούπολη-Ποσειδώνας Γλυφάδας:1-1