Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Πέμπτη 24 Δεκεμβρίου 2009

Απολογισμός (1ο μέρος) της Νέας Ιωνίας στο ποδόσφαιρο

Ότι ο 8ος όμιλος της Δ΄ Εθνικής θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολος, ήταν αναμενόμενο, λόγω των ομάδων που συμμετέχουν σε αυτόν. Παρουσιάζουμε τον απολογισμό της ομάδας της Νέας Ιωνίας, με μια φωτο από κάθε παιχνίδι. Κάνοντας κλικ πάνω σε κάθε φωτο μπορείτε να δείτε από ποιό παιχνίδι είναι. H πρώτη αγωνιστική βρήκε τη Νέα Ιωνία γηπεδούχο να υποδέχεται τον Ολυμπιακό Λιοσίων στο γήπεδο του Αχαρναϊκού, το οποίο δήλωσε σαν έδρα επειδή έχει φυσικό χόρτο και θα απέδιδε καλύτερα η ομάδα. Παρά την πίεση το γκολ δεν έρχονταν και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα πέτυχε γκολ, η Νέα Ιωνία ανοίχτηκε για να ισοφαρίσει για να την ξαναπληρώσουν οι ερυθρόλευκοι με το ίδιο νόμισμα και να ηττηθεί με 0-3. Ακολούθησε η δεύτερη αγωνιστική και ο εκτός έδρας αγώνας με τον Άγιο Ιερόθεο στο γήπεδο του Ηφαίστου, όπου οι Ιωνιώτες, μετά από ένα καλό παιχνίδι, έφυγαν νικητές με 0-1. Τρίτη αγωνιστική στο Βύρωνα με τον Αθηναϊκό, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες φύλαξαν τα νώτα τους, έγιναν πολλές μάχες στο κέντρο και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 0-0. Στην τέταρτη αγωνιστική η Νέα Ιωνία επέστρεψε στη φυσική της έδρα (στο Μενίδι είχε σημειωθεί και για το κύπελλο της ΕΠΣΑ, άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα, ή ήττα και ο αποκλεισμός της με 3-1 από το Φωστήρα). Αντίπαλός της ο αδύναμος φέτος Αίας Ταύρου και το τελικό 6-1 τα εξηγεί όλα. Σε έναν κάκιστο από τη βροχή αγωνιστικό χώρο, στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, η Νέα Ιωνία φεύγει με 0-0, και με παράπονα για σταμάτημα αρκετών επιθετικών της προσπαθειών με οφσάιντ στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν η πέμπτη αγωνιστική. Η έκτη αγωνιστική έκρυβε ένα μεγάλο σοκ, την εντός έδρας ήττα από τη νεοφώτιστη Πέρα Κλούμπ με 1-2, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι ήταν αρκετά επιπόλαιοι τόσο στην άμυνα, όσο και στο τελείωμα των φάσεων στην επίθεση.