Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 2 Μαΐου 2010

ΠΑΣ Ίκαρος: Τρίτο ντάμπλ σερί

Τελικός κυπέλλου "Γεώργιος Βαλής":ΑΣ Καρλόβασι-ΠΑΣ Ίκαρος:75-77 Η αποθέωση του μπάσκετ, ο αγώνας που κρίθηκε 2 δέκατα πριν το τέλος του με τρίποντο, το 40λεπτο που όσοι το παρακολούθησαν (και ήταν πάρα πολλοί), θα το θυμούνται για πολλά χρόνια. Όλα αυτά ήταν ο τελικός του κυπέλλου «Γεώργιος Βαλής». Καρλόβασι και Ίκαρος παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και σύμφωνα με το δυναμικό τους, παρέπεμπε ότι θα βλέπαμε έναν δυνατό αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά όπου και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη, ενώ «παιχνίδι» έκαναν τα «βαριά χαρτιά» τους. Γεωργαλάς - Ροντογιάννης από Καρλόβασι, Τέσκος και Μυτιληνού από Ίκαρο σύν το Τσουρή Γιώργο που με ένα τετράποντο (3+1) που πέτυχε σε νεκρό χρόνο έδωσε το προβάδισμα στον Ίκαρο με 16-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε κάτι το εκπληκτικό. Καρλόβασι – Μυτιληνού (19-20) και αυτό γιατί ο παίκτης του Ικάρου ήταν ο μόνος που έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι, δεν μπορούσε να κοπεί εύκολα, κάθε επιθετική του προσπάθεια ήταν και διαφορετική επινόηση. Έτσι ο Ίκαρος βρέθηκε να προηγείται με 35-38. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που «έπεφταν κορμιά». Πολύ δυνατές αναμετρήσεις κάτω από τα καλάθια, οι πόντοι έμπαιναν με πολύ κόπο, αλλά το Καρλόβασι δεν μπορούσε να πάρει μια σαφή διαφορά και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με 52-54. Και φτάσαμε στο 4ο δεκάλεπτο που θα καθόριζε τον τελικό αποδέκτη του επάθλου. Το Καρλόβασι βρήκε τα πατήματά του, έκανε εύκολα καλάθια βρίσκοντας διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι ειδικά με τον Ροντογιάννη, αλλά και τις βολές του Κιάσσου και γύρω στα 4 λεπτά πριν τελειώσει το δεκάλεπτο προηγήθηκε με 8 πόντους. Εκεί ο Ίκαρος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με τρίποντα του Τέσκου και Τσουρή μείωσε στον ένα πόντο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα επίθεση για το Καρλόβασι, λάθος του Ροντογιάννη (βήματα) και στα 14’’ που απέμειναν (με το Καρλόβασι 1 πόντο μπροστά), ο Μυτιληνού πήρε τη μπάλα, σουτάρει 4’’ πριν το τέλος, δέχεται ένα φοβερό stop από τον Πασχαλίδη, η μπάλα πηγαίνει στον Τέσκο Γιώργο και με άψογο τρόπο, εκτέλεσε έξω από τη γραμμή των 6,25μ. το Καρλόβασι με τρίποντο που πέτυχε και έστειλε στα ουράνια τους συμπαίκτες του και τους παίκτες του Καρλοβάσου στη στενοχώρια που δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά του ενός πόντου και φυσικά το κύπελλο που τόσο πολύ ήθελαν. Τελικό σκορ 75-77 με τον Ίκαρο να κατακτά για 3η συνεχόμενη χρονιά το κύπελλο «Γεώργιος Βαλής». Από το Καρλόβασι που έπαιξε πολύ καλά κάνοντας όμως και σε ορισμένα σημεία βεβιασμένα λάθη, ξεχώρισαν οι Γεωργαλάς – Κιάσσος - Ροντογιάννης, ενώ από τον Ίκαρο εκτός του Μυτιληνού (στα αρνητικά του οι 6 συνεχόμενες άστοχες βολές στα τελευταία λεπτά), πάλεψε κάτω από τα καλάθια ο Σκαντζής που έδωσε ομηρικές μάχες και φυσικά ο Τσουρής Γιώργος που έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια, δίνοντας αυτός με το δικό του σουτ τη νίκη στην ομάδα του. Το Καρλόβασι κέρδισε 25 βολές και ευστόχησε στις 21, ποσοστό 84%. Ο Ίκαρος κέρδισε 35 βολές και ευστόχησε στις 18, ποσοστό 51,42%. Για τη διαιτησία που για όλη τη χρονιά δεν αναφερθήκαμε σ’ αυτήν, ήταν ότι καλύτερο για τον συγκεκριμένο αγώνα. Ελάχιστα λάθη που δεν έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα, σωστός πειθαρχικός έλεγχος και άμεση εφαρμογή των κανονισμών. Ήταν ένας τελικός διαφήμιση για το μπάσκετ. Ομάδες – διαιτησία – φίλαθλοι, που έδωσαν βροντερό παρών στις κερκίδες και σε κάποια σημεία υπήρχε το αδιαχώρητο. Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-38, 53-54, 75-77. ΑΣ Καρλόβασι (Παρπόρης): Καρράς 6, Χιώτης 8, Γεωργαλάς 18 (3), Κιάσσος 13, Ροντογιάννης 26 (3), Πασχαλίδης 2, Φαλιέρας, Πανούσος 2, Αγγελής, Δανούσης. ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας): Τσουρής 13 (3), Κουλουμπής, Μυτιληνού 40 (4), Μαρκάκης, Κιουλανής, Χατζηνάκης, Τέσκος 10 (2), Χωριάτης 4, Σκαντζής 10. Διαιτητές: Κατσιαούνης Μιχάλης – Γιώτης Κώστας. Ενημέρωση από το γραφείο Τύπου της Τ.Ε. ΕΟΚ Σάμου