Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Μουντός καιρός και αποτέλεσμα

Σε ένα βαρύ από τη βροχή γήπεδο, οι γηπεδούχοι Άγιοι Ανάργυροι και η φιλοξενούμενη Νέα Ιωνία, έμειναν στο 0-0 σε ένα δυνατό παιχνίδι, αλλά με λίγες ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου και οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, που η βροχή άρχισε πάλι να πέφτει, οι γηπεδούχοι έχασαν με κόκκινη κάρτα το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά γρήγορα και η Νέα Ιωνία έμεινε με δέκα παίκτες και αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Εκνευριστικά το κοψίματα των επιθέσεων της Νέας Ιωνίας (που είχε και αυτή δοκάρι) με οφσάιντ, αρκετά εκ των οποίων δεν ήταν. Στο τέλος υπήρξαν εντάσεις μεταξύ παικτών, αποτέλεσμα των δυνατών μονομαχιών που είχαν προηγηθεί. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε υπό το φως των προβολέων, λόγω του σκοτεινιάσματος από τη συνεφιά. 5η αγωνιστική 8ος όμιλος Δ΄ Εθνικής Aγιος Δημήτριος - Ιάλυσος 4-1 Αγιοι Ανάργυροι - Νέα Ιωνία 0-0 Αθηναϊκός - Αγιαξ Ταύρου 2-0 Φωστήρας - Απόλλων Σμύρνης 0-5 Ελπιδοφόρος - Ολυμπιακός Λιοσίων 5-0 Κεραυνός Γλυφάδας - Καρλόβασι 5-1 Πέρα Κλουμπ - Αγιος Ιερόθεος Μύκονος - Αφάντου ΑΕΡ 2-0 1. Αθηναϊκός 13 2. Αγ. Δημήτριος 13 3. Κεραυνός Γλυφάδος 12 4. Απόλλωνας 11 5. Ελπιδοφόρος 9 6. Νέα Ιωνία 8 7. Αγ. Ανάργυροι 8 8. Μύκονος 6 9. Ολυμπιακός Λιοσίων 6 10. Φωστήρας 5 11. Πέρα Κλουμπ 4 13. Αγ. Ιερόθεος 3 12. Ιάλυσος 3 14. ΑΕ Ρόδου Αφάντου 3 15. Αίας Ταύρου 3 16. Καρλόβασι 3 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣ Σάμου 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΦΟΙΝΙΚΑΣ–ΔΙΑΓΟΡΑΣ:2-4 ΕΝΩΣΗ–ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ:6-1 ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ–ΙΚΑΡΟΣ:5-1 ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ–ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ:6-1 ΣΤΗ B΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΛΑΤΑΝΟΣ–ΜΕΣΑΡΙΑ:1-1