Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Κύπελλο "Γεώργιος Βαλής" (νομός Σάμου)

ΑΣ Κέρκης – ΑΟ Πολυκράτης: 79-83 Μ’ έναν εκπληκτικό Δέμελη που πέτυχε 45 πόντους, λίγο έλειψε ο Κέρκης να πάρει τον αγώνα. Ο Πολυκράτης ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με όπλο όπως πάντα την πολύ καλή του περιφέρεια, πήρε μια διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο. Όμως ο Κέρκης που είχε σε εκπληκτική μέρα του Δέμελη που σκοράριζε ακατάπαυστα, μείωσε τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο στους 2 πόντους (55-57). Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πολυκράτης παίζοντας πιο ώριμα, εκμεταλλεύθηκε τον Μιχέλη και τον Τσαπαρίκο που σημείωσαν εύκολους πόντους κάτω από το καλάθι, πήρε τελικά τη νίκη με 79-83, μια νίκη όμως που ήρθε με μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Πολύ καλή απόδοση για τον Δέμελη που έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν είχε τις βοήθειες που θα έπρεπε από τους συμπαίκτες του. Από τον Πολυκράτη ξεχώρισαν οι Καραβασίλης και Τσαπαρίκος. Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-44, 55-57, 79-83. ΑΣ Κέρκης: Μαχαιράς 6, Μανωλαράκης Γιάννης, Φωτιάδης 4, Μανωλαράκης Κώστας 16, Δέμελης 45, Λεουτσάκος 4, Καββάδας 4. ΑΟ Πολυκράτης (Καρράς): Φουντουλάκος Χρήστος 13 (3), Καραβασίλης 30 (5), Φουντουλάκος Βαγγέλης, Ασημίνας 4, Τσαπαρίκος 22, Ταγκλής, Βογιατζόγλου, Μιχέλης 14. Διαιτητές: Γιώτης Κώστας – Δουκέλλης Μπάμπης. ΑΣΣ Αναγέννηση – ΠΜΑΣ Κούρος:39-40 Η αποχή από τους αγώνες για μεγάλο χρονικό διάστημα, η έλλειψη προπονήσεων, καθώς και η κούραση που εμφανίσθηκε από πολύ νωρίς στους παίκτες, ήταν από τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα. Νωθρά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα με την Αναγέννηση να είναι πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Ο Κούρος πέτυχε το πρωτο του καλάθι 5’ λεπτά αφού άρχισε το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σημείωσε μόλις 4 πόντους στο δεκάλεπτο. Και από την άλλη ότι χειρότερο για την Αναγέννηση το 3ο δεκάλεπτο που πέτυχε μόλις 3 πόντους. Ήταν προφανές ότι θα κέρδιζε αυτός που θα έκανε τα λιγότερα λάθη σ’ ένα στατικό μπάσκετ που παρουσίασαν οι δύο ομάδες. Τελικό σκορ 39-40 για τον Κούρο με την Αναγέννηση, εφόσον νικήσει στη ρεβάνς με 2 πόντους παίρνει αυτή το εισιτήριο για το final four του κυπέλλου. Πολύ καλοί και αρκετά μαχητικοί από την Αναγέννηση οι Κρητικός και Κουτζάς Μανώλης, ενώ από τον Κούρο ο Βογιατζής. Τα δεκάλεπτα: 15-4, 20-16, 23-30, 39-40. ΑΣΣ Αναγέννηση: Πρέζε 1, Κρητικός 10 (2), Καστρινάκης, Χατζηνικολάου 8 (2), Κουτζάς Φάνης 7, Κουτζάς Μανώλης 6, Κατέρης 7. ΠΜΑΣ Κούρος (Βογιατζής): Πυρπύλης 5 (1), Σανδαλής, Σταυρόσκης 6 (2), Μοναχός 2, Βογιατζής 19 (1), Νταλαμανής, Παπαπαναγιώτου Γιάννης, Κουσκούσης 2, Παπαγεωργίου 6. Διαιτητές: Βαρδίκος Ανδρέας – Καραθανάσης Γιάννης. ΑΣ Καρλόβασι – ΑΣ Ελπίδα:66-33 Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα του Καρλοβάσου που δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει την Ελπίδα και μάλιστα με double score. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων έδωσε τη δυνατότητα στον προπονητή του Καρλοβάσου να δοκιμάσει διάφορα σχήματα της ομάδας του, για τους επερχόμενους δύσκολους αγώνες του final four. Πολύ καλοί από το Καρλόβασι οι Κιάσσος και Φαλλιέρας, ενώ από την Ελπίδα ξεχώρισε ο Παναγιώτου. Τα δεκάλεπτα: 14-6, 30-15, 51-24, 66-33. ΑΣ Καρλόβασι (Παρπόρης): Καρράς 8, Χιώτης 2, Γεωργαλάς 9 (1), Κιάσσος 10 (2), Ροντογιάννης 8 (2), Μακρής, Φαλλιέρας 12, Πανούσος 8, Αγγελής 2, Λυμπέρης, Δανούσης 3, Παπουτσής 4. ΑΣ Ελπίδα: Παναγιώτου 9, Σταυράκης, Σταυρινός 8, Φάκας 7, Μαργαρώνης, Βλιάσης, Ζαφειρίου, Σεβαστής 2, Μαραθοκαμπίτης 7. Διαιτητές: Γιώτης Κώστας – Δουκέλλης Μπάμπης. ενημέρωση από το γρ.Τύπου της ΤΕ ΕΟΚ Σάμου