Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Παρασκευή 9 Απριλίου 2010

Ίκαρος Ικαρίας-Βούρειος Χίου: 82-78

Μάτς για γερά νεύρα ήταν ο αγώνας Ίκαρου Ικαρίας-ΒΑΟΛ Χίου: 82-78 στα πλαίσια των αγώνων μπαράζ των πρωταθλητών των νομών του Αιγαίου, για άνοδο στη Γ΄ Εθνική ανδρών στο μπάσκετ. Με σχετική άνεση ο Ίκαρος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ του με 20-15, με τον ΒΑΟΛ να πετυχαίνει στην εκπνοή του χρόνου ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου. Ακόμα πιο άνετα έκλεισε και το δεύτερο δεκάλεπτο με 50-32 υπέρ της ομάδας της Ικαρίας. Εντελώς διαφορετικό ήταν όμως το σκηνικό στην επανάληψη με τον ΒΑΟΛ να έχει ιδιαίτερη έφεση στα τρίποντα, να δίνει τιτάνιο αγώνα για να γυρίσει το παιχνίδι και να τελειώνει το τρίτο δεκάλεπτο με 67-53 υπέρ του Ικάρου. Από εκεί και πέρα είχαμε γκραν γκινιόλ, με 74-68 στο 4.07 πριν τη λήξη, με 74-71 στο 3.02, 77-72 στα 58 δεύτερα και τέσσερα εκατοστά, 78-75 στα 28΄΄.1 και 80-78 στα 5΄΄.4, για να ευστοχήσει ο Ίκαρος σε ελεύθερες βολές και να πάρει τη νίκη με 82-78. Το παιχνίδι ειδικά στο δεύτερο μέρος κράτησε τους φίλους των δύο ομάδων, που ήταν αρκετοί και τις ενθάρρυναν μέσα σε φίλαθλα και πολιτισμένα πλαίσια, σε εγρήγορση και για τον μεν Ίκαρο κρίθηκε στα λιγότερα λάθη που έκανε στα τελευταία λεπτά, ενώ για τον Βούρειο κρίθηκε στο γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ και αναγκάστηκε να κυνηγάει συνεχώς το παιχνίδι, καθώς και στην εμφανή έλλειψη ψηλού (αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΒΑΟΛ κατέβασε δεκάδα στον αγώνα, σε αντίθεση με τον Ίκαρο που κατέβασε δωδεκάδα και είχε περισσότερο βάθος στον πάγκο). Δεύτερη νίκη για τον Ίκαρο που αύριο Σάββατο έχει ρεπό. ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας): Τσουρής Γιώργος 5, Ξενάκης 7 (1), Τέσκος Μπάμπης, Μυτιληνού 32 (3), Τσαντές, Χατζηνάκης 2, Τσουρής Βαγγέλης 6 (1), Ζαχαριάδης 13, Ζελεπός, Τέσκος Γιώργος 8 (1), Κιουλανής 1, Σκαντζής 8. Βούρειος Χίου (Βούλικας): Φωτεινός 2, Πολίτης, Γολικίδης 14, Σουλίκας 2, Πατελίδας 5, Χατζηλάμπρου 37 (1), Μπόης 2, Εφραιμίδης 3, Καλλιμανάς 10 (2), Σπυρέλλης 3 (1).