Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2010

Διαφήμιση του αθηναϊκού ποδοσφαίρου

Κάτω από κακές καιρικές συνθήκες πολύ κρύο, αέρα και ψιλόβροχο, Ήφαιστος Περιστερίου και Ελευθερούπολη Νέας Ιωνίας, στο γήπεδο του πρώτου, κατάφεραν να «ζεστάνουν» τους φιλάθλους που παρακολούθησαν το ντέρμπυ και να δικαιολογήσουν τη βαθμολογική τους θέση. Αν και το 0-0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα, εύκολα μπορεί να ξεγελάσει κάποιον που δεν είδε το παιχνίδι, για όσους ήταν εκεί, παίχτηκε ένα χορταστικό και αμφίρροπο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο σαφώς καλύτερη η Ελευθερούπολη, έπαιξε αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενη τα κενά που άφηνε ο Ήφαιστος, που φυσιολογικά σαν γηπεδούχος και πρωτοπόρος αναζητούσε ένα γρήγορο γκολ. Με αιχμή του δόρατος τον ταχύτατο Καυκιά, που τραυματίστηκε και αποχώρησε στο 56΄, λαχτάρησε πολλές φορές τους γηπεδούχους, φτάνοντας κοντά στο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έχασαν καλές ευκαιρίες, με τον Ήφαιστο να έχει δύο δοκάρια, το δεύτερο μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά και την Ελευθερούπολη να χάνει σημαντικές ευκαιρίες. Το τέλος του αγώνα που είχε τα χαρακτηριστικά ενός δυνατού και γρήγορου παιχνιδιού, εφάμιλλου επαγγελματικών κατηγοριών, θα μπορούσαμε να πούμε ότι αφήνει και ικανοποιημένες και ανικανοποίητες τις δύο ομάδες, που έμειναν με τα «αν» γιατί σε διάφορες φάσεις βρέθηκαν κοντά στο γκολ.