Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Τρίτη 31 Μαρτίου 2009

Ξανά πρωταθλητής ο Ίκαρος!!

ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΕΡΙ Ήταν ίσως το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς, ήταν το παιχνίδι που κράτησε σε αγωνία μέχρι το τέλος όλους όσους το παρακολούθησαν. ΠΑΣ Ίκαρος Ικαρίας και ΑΟ Πολυκράτης Σάμου, οι δύο καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος στο νομό Σάμου, διασταύρωσαν “τα ξίφη τους” για την κατάκτηση της νίκης. Ο μεν Ίκαρος για την κατάκτηση του τίτλου, ο δε Πολυκράτης για να ελπίζει ότι μπορούσε να φέρει σε τρίτο παιχνίδι τον Ίκαρο στην έδρα του για την κατάκτηση της δεύτερης νίκης. Το παιχνίδι ξεκίνησε και παρόλο που ο Γιάννης φοβόταν το θεριό και το θεριό το Γιάννη, οι παίκτες των δύο ομάδων απέδωσαν πολύ καλά στο 1ο δεκάλεπτο παρουσιάζοντας ωραίο θέαμα και τον Ίκαρο να παίρνει ελαφρό προβάδισμα πέντε πόντων. 20-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πολυκράτης σαφώς βελτιωμένος από τον πρώτο παιχνίδι του τελικού στο Πυθαγόρειο και με καλύτερα ποσοστά τόσο στα τρίποντα όσο και στα δίποντα και με ηγέτη τον Μισιακό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους. Ημίχρονο 37-34 με τον Ίκαρο να μη μπορεί να βρεί τους εύκολους διαδρόμους προς το καλάθι και να πετυχαίνει καλάθια με δυσκολία. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία προσωπική μονομαχία του Ζαχαριάδη από τον Ίκαρο που πέτυχε 9 πόντους, βοηθούμενος από τον Τέσκο Γ. και του Παπαγιαννόπουλου του Πολυκράτη που πέτυχε και αυτός 9 πόντους και με βοήθεια τα τρίποντα του Μισιακού και του Ψαρρού έφεραν το σκορ στην ισοπαλία 53-53 δείχνοντας ότι το τέταρτο δεκάλεπτο θα πήγαινε σε εξέλιξη δραματική. Ο Πολυκράτης πίστευε ότι μπορούσε να κάνει την ανατροπή, ο Ίκαρος από την άλλη ήθελε να πανηγυρίσει την νίκη μέσα στο σπίτι του. Διέκρινες όμως ότι η μπάλα ήταν “βαριά” στα χέρια των παικτών του και τη δυσκολία του τελειώματος της φάσης. Στο 4ο δεκάλεπτο πότε η μία ομάδα ήταν μπροστά πότε η άλλη και φθάσαμε στο 1:55’ πριν το τέλος το σκορ να είναι 71-71. Εκεί όμως ο Πολυκράτης ενώ μέχρι εκείνο το σημείο έπαιζε σαν ομάδα, τρία λάθη παικτών του (βήματα – χάσιμο μπάλας μέσα από τα χέρια), έδωσαν στον Ίκαρο την ευκαιρία να εκδηλώσει παραπάνω επιθέσεις που ήταν εύστοχες από τον Τσουρή και τον Χωριάτη και μία βολή από τον Τέσκο Γ. Ο Ίκαρος πήρε τη νίκη με 5 πόντους διαφορά, πρωταθλητής περιόδου 2008-2009 και ελπίζει για την άνοδό του στην Γ’ Εθνική του νοτίου ομίλου έπειτα από αγώνες μπαράζ που θα δώσει στην Αθήνα. Ήταν ένα παιχνίδι συγκλονιστικό, που τα είχε όλα. Ένταση, όμορφες προσπάθειες, φανταστικές ενέργειες αλλά πάνω απ’ όλα ένα καθαρό παιχνίδι στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι παίκτες έχοντας υπόψη τους την ιδιαιτερότητα του αγώνα έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Παρόλο που ο παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό στα μαρκαρίσματα, κανείς παίκτης και από τις δύο ομάδες δεν αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο με 5 φάουλ. Οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι θα μπορούσε να το κερδίσει. Δυστυχώς όμως εκτός από την ικανότητα των παικτών, στα τελευταία λεπτά και ειδικά όταν είναι κρίσιμα, μετράει και η κούραση. Ο Πολυκράτης παίζοντας στην ουσία με έξι παίκτες δεν είχε την πολυτέλεια να βάλει παίκτες ξεκούραστους που θα έδιναν στην ομάδα βοήθεια από τον πάγκο, σε αντίθεση με τον Ίκαρο που χρησιμοποίησε 9 παίκτες και σκόραραν όλοι. Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-34, 53-53, 76-71. ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ (Καλαμάρας): Τσουρής 3, Ξενάκης Λεωνίδας 1, Μυτιληνού 22 (1), Τέσκος Χαράλαμπος 4, Ζαχαριάδης 10, Ζελεπός 4, Τέσκος Γεώργιος 16 (2), Χωριάτης 14, Ξενάκης Γεώργιος 2. ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Καρράς): Ψαρρός 8 (2), Βαλκαμλής 1, Μισιακός 17 (3), Ροντογιάννης 7, Ψάρρης 11 (1), Νικολαϊδης 13, Παππάς, Παπαγιαννόπουλος 14 (2). Διαιτητές: Κατσιαούνης Μιχάλης – Γιώτης Κων/νος. Ο ΙΚΑΡΟΣ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΠΌ ΤΙΣ 24 ΕΩΣ ΤΙΣ 26 ΑΠΡΙΛΗ, ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ