Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023

Άγιος Θωμάς - Διαγόρας Ραχών Ικαρίας: 4-0

Στη φωτογραφία ο Διαγόρας Ικαρίας όπως παρατάχθηκε στο δημοτικό γήπεδο Ζωγράφου «Γρηγόρης Λαμπράκης».

Στο 18' η Φουντούλη μπλόκαρε σουτ της Φράγκου, ενώ στο 19' η Κράτσα σέντραρε από δεξιά αλλά η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και δεν έφτασε στη Μελή. Στο 20' στο τσακ κόπηκε η Μελή σε επέλασή της και η μπάλα βγήκε κόρνερ.
Τραυματισμός και αποχώρηση της Κοτσαμπά στο αριστερό πόδι, στο 22' στη θέση της η Κυριακή Καρούτσου.
Στο 37' η Ducellari πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση και ένα λεπτό μετά έπιασε σουτ  που πέρασε λίγο άουτ.
Αντεπίθεση του Διαγόρα με τη Μελή με μπάσιμο και με δύο αμυντικές παίκτριες πάνω της, σούταρε άουτ.
Ημίχρονο 0-0.

Στο 55' το 1-0 όταν μετά από απόκρουση της Φουντούλη, η Δέτση στην οποία πήγε η μπάλα σκόραρε μέσα από την περιοχή.
Στο 60' μπήκε η Καστανιά Α. στη θέση της Σελμανάι για το Διαγόρα.
Στο 62' η Καραντάννη άλλαξε τη Δέτση για τους γηπεδούχους.
Στο 64' η τερματοφύλακας του Αγίου Θωμά μπλόκαρε μπροστά στην Κράτσα.
Στο 69' κούρσα της Ντάνου που πλάσαρε και έκανε το 2-0.
Στο 76' το 3-0 με κοντινό πλασέ της Ζεγολατάκου, μετά από συρτή σέντρα.
Στο 80' η απόκρουση του αγώνα με τη Φουντούλη να διώχνει σε κόρνερ εξ' επαφής σουτ της Ντάνου μέσα από τη μικρή περιοχή.
Στο 88' το 4-0 με μακρινό σουτ - κεραυνό της Ducellari.

Συμπερασματικά στο πρώτο ημίχρονο ο Διαγόρας στάθηκε σαν ίσος προς ίσο και το ισόπαλο αποτέλεσμα αλλά και οι φάσεις στις δύο εστίες ήταν μοιρασμένες, με το Διαγόρα να επενδύει περισσότερο στις αντεπιθέσεις που στόχο είχαν να βρουν τη Μελή και να εκμεταλλευτεί του κενούς χώρους που άφηνε ο Άγιος Θωμάς στην προσπάθειά του να πιέσει το Διαγόρα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιος Θωμάς πήρε το κέντρο και έτσι ανέβασε την πίεση στα καρέ του Διαγόρα.

Από το Διαγόρα η Μελή συνέβαλε στο να νοιώθουν πίεση και οι γηπεδούχες, πάλεψε με πολυπρόσωπη άμυνα και δεν την άφησε να προωθηθεί ώστε να πιέσει περισσότερο τον Διαγόρα. Επίσης με πολλές θετικές επεμβάσεις η Φουντούλη, που όσο το αποτέλεσμα ευνοούσε το Διαγόρα ροκάνισε μαεστρικά το χρόνο, μετά τις επεμβάσεις και μέχρι την επαναφορά της μπάλας στο παιχνίδι.

Από τον Άγιο Θωμά κορυφαία σε απόδοση η Ντάνου που δημιουργούσε συνέχεια πίεση σε βάρος του Διαγόρα, αλλά και άξια συμπαραστάτριά της η Ζευγολατάκου.

Διαγόρας : Φουντούλη, Καστανιά, Πούλη, Κοτσαμπά, Χαϊντούτη, Ασημάκη, Κράτσα, Σελμανάι, Μελή, Καρούτσου Ρ., Κατέχη, Καστανιά Α., Καρούτσου Κ., Ξενάκη